Sunnuntaina 2.8. vietettiin Lopen päivää. Samalla juhlittiin 70 vuoden ikään ehtinyttä Loppi-Seura ry:tä. Päivän juhlallisuudet alkoivat perinteisesti messulla Lopen kirkossa aamu kymmeneltä, jonka jälkeen laskettiin kukkalaitteet sankarihaudalle ja senaattori Yrjö-Sakari Yrjö-Koskisen patsaalle. Ohjelmallinen juhlatilaisuus aloitettiin kahvitarjoilulla. Juhlapaikaksi oli valikoitunut muun muassa koronatilanteen vuoksi Lopen kesäteatterin tilat Sajaniemessä, missä Lopen päivän juhlia on toki vietetty jo aiempinakin vuosina.

“Seitsemänkymmentä vuotta sitten olisi ehkä sanottu: Pyyrämme teittiä viihtymään tässä meirän 70-vuotisjuhlssa.” Eeva Sahari

Juhlan tervehdyssanat lausui järjestyksessään seitsemäs Loppi-Seura ry:n puheenjohtaja Eeva Sahari. Tervehdyksessään hän kertoi Lopen kotiseututyön juurista. Varapuheenjohtaja ja pitäjänneuvos Antti Koskimäki piti juhlassa katselmuksen Loppi-Seuran vaiheista perustamispäivästään lähtien.

Haitarimusiikki on ollut usein merkittävässä roolissa Lopen päivän juhlinnassa. Tälläkin kertaa haitarimusiikkia kuultiin yhteensä neljän kappaleen verran, kun Lopen Harmonikat esiintyivät juhlaväelle kvartettina, soittajinaan Saija Kärki, Kirsi Jaakkola, Arvi Jokela ja Tapio Rannanmaa.

Juhlapäivänä nautittiin myös räväkästä ja mukaansatempaavasta Rock´n´swing -tanssiesityksestä, tanssijoinaan tanssikoulu Baunssin tanssijat Aaron, Ida-Loviisa, Alarik Ourajoelta ja Selma Sajaniemestä.

Juhlapuheen piti Sulevi Riukulehto, otsikolla Mitä kotiseutu on? Riukulehto toimii Helsingin yliopiston Ruralia instituutin tutkimusjohtajana, aloinaan aluehistoria ja kulttuuriperintö.

Juhlan kuoromusiikista vastasi Lopen Mieslaulajat, johtajanaan Petri Lindberg. Mieslaulajia säesti myös Tapio Rannanmaa haitarillaan. Juhla päättyi yhteislauluna laulettuun Lopen lauluun.

Lopen päivän juhlan juontajana toimi Yrjö Heimonen.

Juhlan järjestelyissä mukana Loppi-Seuran lisäksi olivat Lopen kunnan kulttuuritoimi, Lopen seurakunta, kahvitus Lopen Mieslaulajat ry, tilajärjestelyt Lopen teatteri ry, äänentoisto SoundKomet, Tommi Seppälä, paikoitus Järventausta kyläyhdistys ry.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän